Whiplash – uraz odcinka szyjnego kręgosłupa, znany jako „smagnięcie biczem”

Ciało człowieka to zespół skomplikowanych, powiązanych ze sobą układów. Nie zawsze więc, gdy dochodzi do urazu, odczuwamy natychmiast jego skutek. Czasem przykre konsekwencje dosięgają nas po kilku godzinach, dniach, a nawet tygodniach. W efekcie czego mogą pojawić się trudności na drodze dochodzenia odszkodowania za wypadek. Tak bywa w przypadku urazu odcinka szyjnego kręgosłupa, tzw. whiplasha.Czym jest uraz smagnięcia biczem?
Smagnięcie biczem (z angielskiego whiplash-associated disorders, w skrócie WAD lub whiplash) to uraz odcinka szyjnego kręgosłupa, spowodowany najczęściej wypadkiem samochodowym. W wyniku uderzenia w tył samochodu (rzadziej w bok lub z przodu) głowa ofiary najpierw wbija się w zagłówek fotela, a następnie gwałtownie odskakuje do przodu. W konsekwencji takiego szybkiego i nienaturalnego wygięcia kręgosłupa w odcinku szyjnym może dojść do urazów mięśnia płatowatego głowy, piersiowego mniejszego, mostkowo-obojczykowo-sutkowego, półkolcowego głowy i czworobocznego grzbietu, dźwigacza łopatki, a także mięśni pochyłych.
Objawy neurologiczne whiplasha mogą pojawić się z dużym opóźnieniem względem samego wypadku. Na samym początku ofiara zmaga się zazwyczaj z bólem szyi oraz zawrotami głowy. Pojawić mogą się mdłości, uczucie osłabienia i znużenia. Zdarzają się też zaburzenia widzenia połączone z bólem oraz uczuciem sztywności szyi i karku. Innymi sygnałami ostrzegawczymi mogą być problemy z pamięcią, trudności ze snem, a nawet dość odległy od miejsca uszkodzenia ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Również zaburzenia na tle emocjonalnym mają niekiedy swoją przyczynę właśnie w urazie kręgosłupa, który przecież spełnia kluczową rolę w działaniu ludzkiego układu nerwowego.
Leczenie urazu odcinka szyjnego wiąże się zazwyczaj z koniecznością noszenia kołnierza szyjnego, a nawet większego stabilizatora (gorsetu), przyjmowania leków przeciwbólowych oraz poddania się rehabilitacji. Każdy przypadek jest specyficzny, toteż nie ma zasady co do długości procesu powrotu do zdrowia. Bywa niestety, że neurologiczne efekty urazu towarzyszą nam do końca życia.
Dlaczego whiplash tak często jest pomijany przez ubezpieczycieli?
Niestety, zakłady ubezpieczeń przeważnie zaniżają, a nawet odmawiają wypłaty odszkodowania za skutki urazu biczowego. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie pierwszej obdukcji lekarskiej często nie udaje się jeszcze zdiagnozować whiplasha. W związku z tym ubezpieczyciele nie chcą wiązać jego objawów z wypadkiem komunikacyjnym.
Warto dodać, że zdjęcia RTG (rentgenowskie), które lekarze często zlecają po wypadku, pokazują jedynie uszkodzenia układu kostnego ciała. Nie są natomiast w stanie ukazać stanu tkanek miękkich (do tego celu należy wykonać rezonans magnetyczny), toteż wpływ smagnięcia biczem bardzo długo może nie zostać w ogóle zauważony na ciało poszkodowanego (zazwyczaj do momenty, aż sami poczujemy wyżej wymienione objawy).
LSU – jesteśmy po to, aby Państwu pomóc
Kancelaria odszkodowawcza LSU działa na rynku już od 2006 roku. Firma posiada bogate doświadczenie oraz odniosła wiele sukcesów w kwestii dochodzenia odszkodowań za uraz smagnięcia biczem oraz inne urazy, doznane w wypadkach komunikacyjnych. Nie tylko prowadzimy sprawy naszych klientów na każdym z etapów, ale też wspieramy ich w procesie leczenia i rehabilitacji.
Mogą Państwo na nas liczyć
Bezpłatnie przeanalizujemy każdą sprawę o odszkodowanie nawet do 20 lat wstecz! Zapraszamy do kontaktu.