Stres po trudnym i bolesnym doświadczeniu jest naturalną reakcją organizmu. W większości przypadków czas pomaga załagodzić efekty przeżytej traumy. Zdarza się jednak, że stres zamiast ustępować z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc przybiera na sile.
Zespół stresu pourazowego (PTSD, z ang. Posttraumatic Stress Disorder) to schorzenie będące następstwem bardzo silnego bodźca fizycznego lub psychicznego. Ocenia się, że dotyka ono ponad 10% ofiar wypadków komunikacyjnych oraz innych zdarzeń, w których doszło do gwałtownego przeżycia. Prawdopodobieństwo wystąpienia PTSD wzrasta wraz z ciężkością przeżytej traumy. Zespół stresu pourazowego nie ma ustalonego przebiegu (dlatego trudno go zdiagnozować bez pomocy specjalisty) – jest to ogół zaburzeń lękowych, które mogą trwale obniżać jakość naszego życia, a nawet doprowadzić do depresji.
Jeśli zauważyliście Państwo u siebie któreś z wymienionych objawów zespołu stresu pourazowego, prosimy pamiętać: symptomy nie oznaczają diagnozy. Warto jednak zgłosić się do specjalisty z poradni zdrowia psychicznego i w razie potrzeby poddać terapii.